Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Ülkemizde belki de en çok araştırılan, en çok emek, para, kağıt ve zaman harcanan seyahat öncesi işlemi olan Schengen Vizesi başvurusu hakkında faydalı ipuçlarını derledik.

Ülkemizde belki de en çok araştırılan, en çok emek, para, kağıt ve zaman harcanan seyahat öncesi işlemdir Schengen Vizesi başvurusu ? Bu konuda yüzlerce ayrı makale ve bilgi vardır gezi ve seyahat bloglarında. Bu rehberi Almanya ve İtalya vize başvuru süreçlerini baz alarak oluşturduk.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Süreç Nasıl İşler?

Öncelikle Almanya ve İtalya vize işlemleri için tek yetkili acente olan iData’dır. Bunun dışında vize aracılık işlemleri yapan kişi ve kurumlar resmi acente değildir. Sadece size vize işlemleriniz esnasında danışmanlık yaparak burada belirteceğimiz evrakları toparlamanız konusunda yönlendirme yapar, sizin adınıza iData’ya giderek vize başvurunuzu gerçekleştirirler. Ancak evrakları eksiksiz ve doğru hazırladığınız taktirde vize başvurusu oldukça basit bir işlemdir ve herhangi bir aracı kurum için ekstra ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Bireysel olarak direk başvurmak için iData web sitesinden hangi amaçla vize alacağınızı seçtikten sonra karşınıza çıkacak olan vize başvuru formu (.pdf) ve toplamanız gereken evrak listesini almak olacak.

Almanya’ya vize başvurusunda bulunurken hangi evrakları hazırlamanız gerekiyor?

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport (Vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 aylık daha süresinin olması gerekiyor)
 • 1 adet en az 6 ay içerisinde çekilmiş, rötuşsuz biometrik fotoğraf(35×45 mm ebatında olmalı)
 • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı ve Schengen bölgesinde geçerli olmakla birlikte, örneğin 1 haftalık bir sehayat planlıyorsanız, seyahat tarihinizden 1 gün önce başlayan ve minimum 15 gün geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. 15 gün veya daha kısa bir süre seyahat sağlık sigortası yaptırmanız durumunda ödeyeceğiniz tutar değişmez. 16. gün itibariyle fiyat artmaya başlar ve bu yazıyı hazırladığımız gün 15 günlük seyahat sigortası, kişi başı ortalama 10€ fiyatla yapılmakta.)
 • Yapacağınız seyahat için uçuş rezervasyonu veya bilet çıktıları
 • Almanya seyahatinizde konaklayacağınız otel rezervasyonu çıktısı (Bu işlemi, herhangi bir ücret ödemeden, Booking üzerinden ücretsiz iptal seçeneği olan otellerden rezervasyon yaparak gerçekleştirebilirsiniz ve rezervasyon çıktısı alabilirsiniz. Böylece daha sonra farklı bir otele rezervasyon yapmak isterseniz, iptal ve değişiklik hakkınız da saklı olur.)
 • Son 3 aya ait hareketleri içeren banka hesap cüzdanı veya banka şubesinden alacağınız A4 kağıda döküm çıktısı (Mutlaka imza sirküleri istemeyi de unutmayın! Aksi halde geçersiz sayılabilir. Ayrıca Enpara kullananlar, Enpara müşteri hizmetlerinden bu çıktıları talep edebilirler. 5 TL  karşılığında imza sirküleri ile birlikte adresinize kargoluyorlar.)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • iData veznesinden ödeyeceğiniz vize başvuru harcının makbuzu

Bu evrakları hazırladıktan sonra, üzerine fazladan;

 • Sabıka Kaydı
 • Son 4 aya ait SGK dökümü
 • İş yerinden, pozüsyon ve şirkette aktif olarak çalıştığımız bilgisini de içeren, ilgili tarihlerde izinli olduğumuz bilgisinin yer aldığı antetli kağıtta bir dilekçe
 • Maaş hesabı hareket dökümü (Son 3 aylık)

gibi ekstra belgeler de bulundurmanız faydanıza olabilir. iData web sitesinden randevu alarak ilgili tarihte başvuru için gittiğinizde işlemleriniz ortalama 20-25 dakika sürer. İlk kez schengen başvurusu yapıyorsanız bir de parmak izi vermeniz gereklidir. Almanya schengen vizeleri, başvurudan itibaren ortalama 16 iş gününde sonuçlanmakta. Bizim başvurumuzun üzerinden 5 gün geçmişti ki telefonlarımıza gelen mesajla, pasaportlarımızın iData’ya geldiği bilgisi iletildi. Almanya’nın schengen vizesi verirken seçici olduğu ve zor vize verdiği gibi internette yer alan onlarca bilgiyi okuduktan sonra böyle erkenden pasaportlarımız dönünce kuruntu yapmadık desek yalan olur ? Ertesi sabah büyük bir heyecanla iData’ya gittiğimizde, ikimize de 3 ay geçerli, 30 gün kalmalı MULTI Schengen Vizesi verildiğini gördüğümüzde çok mutlu olduk. Hatta hemen 2. ve 3. avrupa seyahati planlarımızı bile yapmaya başladık. Bizim için kısa süren ve olumlu sonuçlanan bir vize başvuru süreci oldu.

Almanya vizesini aldıktan yaklaşık 6 ay sonra ise (Kasım 2015) İtalyaRoma seyahatimiz sebebiyle yine iData’dan aynı evrakları 2. kere toplayarak tekrar schengen vizesine başvurduk. Bu başvurumuzda ise farklı olarak bir evrak daha ekledik;

“İtalya’ya Haziran 2016 tarihinde tekrar seyahat etmeyi düşündüğümüzü, Milano ve Venedik şehirlerini de gezmeyi planladığımızı, bu nedenle uzun süreli ve multi schengen vizesi verilmesi” talebimizi içeren birer dilekçe hazırladık.

Bu dilekçemiz dikkate alınmış olacak ki, Aralık 2015’te başlayan, Haziran 2016’da sona eren 7 aylık 90 gün kalmalı MULTI Schengen Vizesi verildi. Bu dilekçe konusunda da yaptığımız araştırmalarda bir çok (gerekli yada gereksiz olduğu veya dikkate alınmadığı konusunda) yorum ve yazı gördük. Ancak konuya, fazla evrak veya dilekçe göz çıkartmaz, biz talebimizi iletelim de, dikkate alırlarsa ne mutlu şeklinde yaklaştık. İyi ki de öyle yaptık. Bu sayede verilen uzun vize ile İtalya, Fransa ve Bulgaristan seyahatleri gerçekleştirdik.

Sonuç olarak schengen vizesine başvurmak, ilgili evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlayabiliyorsanız aslında hiç de zor değil. Vize almak da imkansız değil.

Eğer çalışmıyorsanız, çalışmakta olan eşiniz, size kefil olduğu ve tüm masraflarınızı karşılayacağını içeren bir dilekçe yazarak sizin evraklarınız ve kendi evrakları arasına eklerse o noktada da sorun olmayacaktır diye düşünüyoruz. Biz de İtalya vizesi başvurusunda bu şekilde hareket etmiştik.

Konu hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle alt kısımdan paylaşabilirsiniz 🙂

Bu İçerik İlginizi Çekti Mi?

Written by Emin Doğu

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Pasaport Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerikan Vizesi Nasıl Alınır?