Pasaport Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yurt dışı seyahat planlarında ilk yapılması gereken iş olarak karşımıza çıkan pasaport almak ile ilgili yapılması gerekenler, pasaport ücretleri ve işlem süreçleri hakkında sizler için detaylı bilgiler içeren bu makaleyi hazırladık.

Pasaport Randevusu

Randevu saatinizden en az 15 dakika önce ilgili emniyet müdürlüğünde oldunuz. Öncelikle parmak izi vermek için sıra numarası alıyorsunuz. Parmak izinizi verdikten sonra evraklarınızı teslim ederek başvuru işleminizi tamamlayacağınız bölüme geçiyorsunuz. Burada hazırladığınız belgeleri, banka dekontlarını ve kimliğinizi veriyorsunuz. Bu aşamada işlemler ortalama 5-10 dakika sürüyor ve sizden pasaportunuzun gönderilmesini istediğiniz adres bilginiz isteniyor. İşte bu kadar. Artık pasaport başvurunuzu tamamladınız, geriye kalan tek şey pasaportunuzun teslim edilmesini beklemek.

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar?

Başvurunuzu tamamladıktan sonra ortalama 7 iş günü içerisinde pasaportunuz Ankara’dan PTT Kargo aracılığıyla vermiş olduğunuz adrese gönderilir. Yola çıktıktan sonra ortalama 3 iş günü içerisinde pasaportunuz elinize ulaştırılır.

Bu kargolama ve teslim süreci, o dönem yapılan başvuruların yoğunluğuna göre daha kısa olabilir.

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra artık yurt dışı seyahatlerinize başlayabilirsiniz. Tabii pasaportunuzda hiç bir vize olmadığı için herhangi bir vize almadığınız sürece sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelere seyahat edebilirsiniz.

Vize uygulayan ülkelere seyahat etmek içinse öncelikle ilgili ülkenin uyguladığı vize politikasına göre başvuruda bulunarak vize almanız gerekir.

Bu İçerik İlginizi Çekti Mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?