Pasaport Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yurt dışı seyahat planlarında ilk yapılması gereken iş olarak karşımıza çıkan pasaport almak ile ilgili yapılması gerekenler, pasaport ücretleri ve işlem süreçleri hakkında sizler için detaylı bilgiler içeren bu makaleyi hazırladık.

Günümüzde özellikle Avrupa seyahatlerinin maliyetlerinin oldukça uygun bütçeler ile gerçekleştirilebiliyor olması nedeniyle tatil planlarında rotalar yurt dışı seyahatlere çevrilmiş durumda.

Bazı ülkelere pasaportsuz giriş çıkış yapılabiliyorken dünya üzerindeki ülkelerin neredeyse tamamına giriş çıkış yapabilmeniz için bir pasaporta sahip olmanız gerekiyor. Peki pasaport almak için ne yapmanız gerekiyor?

Pasaport Nasıl Alınır?

Ülkemizde 2010 yılı itibariyle çipli/biyometrik/e-pasaport tabir ettiğimiz pasaportlar verilmeye başlandı.

Kimler Pasaport Alabilir?

E-Pasaport, 18 yaşını doldurmamış kişilere maksimum 5, 18 yaşını doldurmuş yetişkinlere ise maksimum 10 yıllık olarak verilmektedir.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Bu pasaportların türlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Umuma Mahsus Pasaport: Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler (Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği) umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Yeşil Pasaport

Hususi (Yeşil) Pasaport: Hususi pasaportlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir.

Gri Pasaport

Hizmet (Gri) Pasaportu: Hizmet Pasaportları, Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere altı aydan az olmamak kaydıyla görevinin müddetince verilir.

Siyah Pasaport

Diplomatik (Siyah) Pasaport: Diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya millletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir.

Biz bu makalemizde, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği “Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport” ile ilgili aşama aşama resimli anlatımlarla bilgi vereceğiz.

Bu İçerik İlginizi Çekti Mi?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?