İtalya’nın Aklınızı Başınızdan Alacak 10 Muhteşem Kasabası

Küçük İtalya Şehirleri rehberinde, ziyaretçilerini etkileyen güzellikleri, eserleri ve renkleriyle en muhteşem 10 İtalyan kasabasını derledik. Küçük şehirler veya kasabalar, her zaman sıkıcı veya kötü değildir.

Kasabalar, büyük şehirlerin sahip olduğu olanaklardan ve tarihi alanların sayısından yoksun olsa da, İtalya’nın bazı küçük kasabaları, muhteşem manzaraları, sunduğu doğal imkanlar, rengarenk yapıları ve çiçek bahçeleri ile size büyük şehirlerde görmediğiniz güzellikleri sunuyor.

#2 Bagnoregio

2,500 yıl önce Etruscans tarafından kurulan Civita di Bagnoregio, rüzgarlar ve erozyonla dolu bir tepe üzerine oturmuştur. Ancak, yüksek bir tepede olması nedeniyle harika manzaralar sunmaktadır.

Bu büyüleyici kasaba, Arnavut kaldırımlı sokaklardan yüzyıllar boyunca sarmaşık kaplı kemerlere kadar bir Orta Çağ atmosferi sunuyor. Kasaba, temmuz ve eylül aylarında ana meydanında eşek yarışlarına ev sahipliği yapıyor.

#3 Pitigliano

Pitigliano, Toskana'nın yüzyıllardır güçlü Yahudi topluluğunu barındırmasından dolayı “küçük Kudüs” olarak bilinen küçük bir kasabadır.

Kasabada bir 16. yüzyıl sinagogu bulunmaktadır. 4.000'den az insanın bulunduğu bir bölge için, Aziz Petrus Kilisesi ve aynı zamanda Pitigliano katedrali olarak da bilinen 16. yüzyıldan kalma bir Katolik kilisesi de dahil olmak üzere birçok Katolik kilisesi bulunmaktadır. Bu kasabada görülmesi gereken diğer noktalar da, Seven Taps Çeşmesi ile Medici Su Kemeri'dir.

#4 Positano

Amalfi Sahili'nin tepelerinde küçük bir kasaba olan Positano'yu ziyaret ettiğinizde muhteşem güzelliklere hazır olun. Positano, John Steinbeck'in 1953'te Harper's Bazaar'da yazdıktan sonra fakir bir balıkçı köyünden turist merkezi haline dönüştü. Muhteşem manzara ile birlikte Santa Maria Asunta kilisesi de dikkat çekmekte.

Positano çeşitli filmlerde yer almış ve uluslararası bir karikatür festivaline ev sahipliği yaptı.

#5 Malcesine

Garda Gölü'nün doğu kıyısındaki Malcesine, adeta kartpostal'dan fırlamış gibi güzel bir kasaba. Ancak, geçmişte Romalılardan Ostrogothlara ve Franks'tan Napolyon'a kadar defalarca savaşın ortasında kalan bir kasabaydı. Belki de bu yüzden en önemli dönüm noktası, 5. yüzyılda inşa edilen 13. yüzyıldan kalma bir kale olan Castello Scaligero'dur. Beyaz taştan yapılmış bir orta çağ kulesi ile tamamlanmış ve duvarlarında bir Etrüsk mezarı bulunmuştur.

#6 Alberobello

Güney İtalya’da bulunan Alberobello kasabasının tarihi Roma dönemine kadar uzanır. 16. yüzyılda 40 ailenin kurduğu bu kasabanın günümüzde 10 binden nüfusu var. Genellikle beyazla kaplanmış konik çatılara sahip evleri ile ünlü trulli pitoresk bir kasabadır.

Beyaz badanalı normal evleri de benzersizdir. Çünkü o evler de harç kullanılmadan, sadece taş ile inşa edilmişler. (Bu sayede vergi ödemekten muaf olmuşlar ? )

#7 San Leo

Bu kasaba, sarp bir uçurumun üzerinde duran kalesi ile ünlüdür. İtalya'nın en güzel köylerinden biri olarak listelenen, Piazza Dante'deki 7. yüzyıldan kalma Parish Kilisesi'ni ve 12. yüzyıldan kalma Romanesk San Leo Katedrali'ni ziyaret etmeden dönmeyin ?

#8 Cortina d’Ampezzo

Kış sporlarını seviyorsanız, Cortina d'Ampezzo kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Dolomit Alpleri'nde bulunan Cortina, kayak için oldukça ünlü bir kış beldesidir.

1966 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmış ve aynı zamanda kayak sonrası aktivitelerine de ev sahipliği yapmıştır. Harika doğası ile jet set tarafından da tercih edilen, popüler bir kasaba.

#9 Dozza

Bolonya'ya oldukça yakın olan Dozza'da kendinizi, bir sanatçının tuvaline dönüşmüş ünlü, büyülü ve küçük bir kasabada bulacaksınız.

Bu orta çağ kasabası evler, duvarlar, sokaklar ve meydanları süsleyen renkli resimlerle adeta bir açık hava sanat müzesi gibidir. Özellikle Eylül ayının üçüncü haftası yapılan Bienal Sergisi'nde dünyanın her yerinden sanatçıların duvarlara çizimleri sergileniyor. Kasaba ayrıca yaz şarabı festivaline de ev sahipliği yapıyor.

#10 Bosa

Sardunya adasında bulunan Bosa, İtalya'da karşılaşacağınız en renkli şehirlerden biridir. Çünkü evler pastel renklerle boyanmıştır. Kasaba, Fenikeliler tarafından kurulmuş ve daha sonra Arap korsanları tarafından basılmıştır. Bosa bir zamanlar tabaklama sektörünün ana ekonomik üssü olsa da, balıkçı tekneleri tarafından geliştirilmiştir.

Bu İçerik İlginizi Çekti Mi?

Büyüleyici Güzellikleriyle Dünyanın En Muhteşem 10 Plajı

Doğanın Yuttuğu Hayalet Ada: Shengsi Islands