BayıldımBayıldım

Ege Yemekleri | Mutlaka Denemeniz Gereken 5 Lezzet

En nefis ege yemekleri ve yöresel lezzetlerden oluşan Ege bölgesinde mutlaka yenmesi gereken lezzetler listemizi sizler için hazırladık.

#1 Kabak Çiçeği Dolması

Bu yörenin sevilen lezzetlerinden bir diğeri ise kabak çiçeği yemeğidir. Bu yemek de yörenin diğer yemekleri gibi oldukça lezzetlidir. Pirinç ve diğer baharatlarla hazırlanan iç harç kabak çiçeğinin yapraklarına sarılarak pişirilir. Sağlık açısından son derece faydalı olan bu bitki lif bakımından oldukça zenginidir.

Şöhreti ülkemiz genelinde bilinen börülce bitkisinden sadece yemek olarak tüketilmez. Zeytinyağı ve limon ile birlikte kullanarak çok lezzetli bir salata hazırlayabilirsiniz. Vitamin değeri yüksek olan bu bitkiden çok lezzetli ve doğal çorbalar da hazırlanabilir.

#2 İzmir Köftesi

Et yemekleri kategorisinde ege yemekleri içinde ise en bilineni İzmir köftedir. Lezzet dolu bu hoş köftenin farklı illerde şubeleri de açılmaktadır. Yemeklerde salçadan vazgeçemeyenler için son derece besleyici olan bu lezzet yöre halkı tarafından çok sevilmektedir.

Yemekleri kadar mezeleri de meşhur olan Ege bölgesinin sevilen tatlarından bir diğeri fayadır. Zeytinyağı ile hazırlanan bu hoş tat Ege mutfağına Yunan yemek kültüründen geçmiştir. Bakla, limon ve turunçgiller hoş birleşiminden oldukça lezzetli tatlar elde edilmiştir.

#3 Çökertme Kebabı

Adını türkülere veren Çökertme Ege yemeklerinde kebabı ile ün salmıştır. Kızarmış patates, mevsim domatesleri ile hazırlanan müthiş sos çökertme kebabına lezzet katan diğer tatlardır. Patatesi, yoğurt, kebap ve enfes sosu ile hem gözünüze hem de gönlünüze hitap eder.

Bölge sebze tarımına elverişli olduğu için envai çeşit bitki yetiştirilmektedir. Bu da bitkilerle hazırlanan menülerin sayısını artırmaktadır. Onlardan biri olan turp otu salatası, limon, zeytinyağı ve pul biber ile hazırlanarak servis edilir. Otlu börek ise her ne kadar ıspanaklı böreği andırsa da yöreye özgü yeşilliklerle hazırlanan bir börek türüdür. Besleyici, tok tutucu özelliğinin yanında vitamin yönünden de son derece zengindir.

#4 Pazı Sarması

Ege bölgesinde yaşayın ya da ziyaret edin hiç fark etmez. Dillere destan pazı dolmasını mutlaka tatmanızı öneririz. Tıpkı diğer tatlar gibi pazı dolmasının içi ve dışı ayrı ayrı lezzetlidir.

Hemen her bölgemizde bilinen ve sevilen keşkek ise Ege yöresinden de kendine münhasır hazırlanmaktadır. Yemeklerin olmazsa olmazı zeytinyağı ise keşkek yapımında da kullanılmaktadır.

#5 Şevketi Bostan

Denize kıyısı olan bölgelerimizin bitki örtüsüne has yiyecekleri saymakla bitmez. Bunlardan biri olan şevketi bostan ege bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen bir sebzedir. Semt pazarlarında ya da marketlerde bulunabilen bu bitki, farklı bölgelerimizde de denemek isteyenler için satılmaktadır.

Ege bölgesi zeytinin vatanı olduğu için, her yemekte olduğu gibi şevketi bostan sebzesinde de zeytinyağı kullanılır. Şevketi bostan yemeği tıpkı ıspanak gibi pişirilir. Servisinde ise limon ve pul biber kullanabilirsiniz.

Bu İçerik İlginizi Çekti Mi?

Doğanın Yuttuğu Hayalet Ada: Shengsi Islands