Amerikan Vizesi Nasıl Alınır?

Birçok kişinin merak ettiği, hakkında yazılan çok çeşitli ve zaman zaman olumsuz yorumlar nedeniyle başvuruda bulunanları strese sokan vize; Amerikan Vizesi ?

Bu makalede, Amerikan Vizesi işlemlerini, süreçlerini ve mülakatından bahsederek genel bilgi ve tavsiyeler vermeyi amaçlıyoruz.

Amerika Vizesi

Amerikan Vizesi Ne Kadar Süreli Verilir?

10 yıl geçerli olacak şekilde verilir ?

Amerikan Vizesi ile Ülkede Ne Kadar Kalabilirim?

Ülkeye her bir girişinizde maksimum 6 ay kalabilirsiniz. Eğer daha fazla kalmak istiyorsanız, bulunduğunuz şehirdeki ilgili büroya giderek mazeretiniz ile ilgili bir dilekçe vermeniz ve onaylanması halinde kalma süreniz 1 yıla kadar uzatılabilir.

Vize Başvurusu ve Vize Ücreti

 Amerikan Turistik Vize için öncelikle DS-160 online kayıt formunu doldurarak başvuruda bulunmanız gerekiyor. (Online Kayıt & Başvuru formu için tıklayınız.) Bu linke tıkladığınızda açılan sayfadan;
  • Turkey, Ankara
  • Turkey, Istanbul

seçeneklerinden sizin için uygun olan birini tercih etmeniz gerekiyor. Sonrasında hemen altındaki güvenlik kodu alanını doldurarak “Start An Application” butonuna tıklıyoruz. Vize başvuru formu İngilizce dilinde ve yanlış hatırlamıyorsak 5 sayfa sürüyor. Oldukça fazla soru ve detay bilgi yer alıyor ancak sorular inanılmaz zor değiller, bazıları elle doldurmanız gereken bazıları ise kutucuk işaretleyerek seçim yapabileceğiniz türden cevaplar gerektiriyor.

Bununla birlikte başvuru işlemlerine başlamadan önce Amerikan Vize standartlarına uygun bir şekilde 5×5 cm ebatlarında biometrik fotoğrafınızı dijital ortamda hazır etmenizi tavsiye ederiz zira başvuru formunda fotoğrafınızı da yüklemeniz gerekecek.

Başvuru Formunu Nasıl Doldurmalıyım?

Öncelikle başvuru esnasında sorulan sorulara doğru ve dürüst yanıtlar vermenizi tavsiye ediyoruz. Başvuru formunu doldurmaya başlarken sistemin size verdiği numarayı not ederek, doldurduğunuz her sayfanın ardından kaydet işlemi yapmanızı tavsiye ederiz. Zira sistem 4-5 dakika işlem yapmazsanız sizi atıyor, diğer seçenekte ise ilgili numara ile formunuza dilediğiniz zaman ulaşarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Başvuru formunda sorulan soruların arasında aylık geliriniz veya Amerika’ya gittiğinizde nerede kalacağınız bilgisi de yer alıyor ve bu alanlara doğru bilgiler girmeniz gerekiyor. Amerika’da herhangi bir tanıdığınız veya akrabanız yoksa hotel bilgisi ekleyebilirsiniz. Ziyaret amaçlı vize olarak alttaki seçeneklerde vize alabilirsiniz;

  • B1: Mesleki toplantılar veya konferanslar gibi ticari amaçlar
  • B2: Tatil veya aile ziyareti gibi turistik amaçlar
  • B1/B2: Bunların her ikisini de kapsayan nedenler

Bizim aldığımız vize ise B1/B2 vizesi oldu. Tabii bunun için bizi davet eden şirketten bir davet yazısı istedik. Başvuru formunu tamamladıktan sonra son ekranda doldurduğunuz formun tüm sayfalarının önizlemesini inceleyerek herhangi bir hata olup olmadığının kontrolünü gerçekleştiriyorsunuz. Bu aşamada dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz çünkü formu onayladdıktan sonra tekrar düzenleme şansınız olmuyor.

Bu İçerik İlginizi Çekti Mi?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Ucuz Otel Araştırma Rehberi